سئورب مقالات معتبر آموزش سئو ، اهمیت سرعت بارگذاری سایت در بهینه سازی سایت

آموزش سئو ، اهمیت سرعت بارگذاری سایت در بهینه سازی سایت

آموزش سئو ، اهمیت سرعت بارگذاری سایت در بهینه سازی سایت

زمان بارگذاری ( Time Loading ) در اعتبار یک وب سایت نقش مهمی دارد ، معمولاً کاربران هنگامی که از جانب موتور جستجو وارد سایتی می شوند ، زمان زیادی برای انتظار صرف نمی کنند و بسته شدن وب سایت زیر چند ثانیه توسط کاربر از نظر موتور جستجو ( نرخ پرش ) یعنی ورود به سایت غیر مرتبط و اشتباه. برای اینکه سرعت بارگذاری صفحه افزایش داشته باشد راهکارهای زیاد ارائه شده که چند نمونه را با هم بررسی می کنیم.

فشرده سازی gzip

gzip

Gzip بهترین شیوه فشرده سازی درحال حاضر است و به کاهش تقریبا ۷۰ درصدی سایز پاسخ به درخواست کمک می‌کند. استفاده ازGzip ، راه اندازی و سپس مدت زمان رسیدن پاسخ‌های HTTP را کاهش می‌دهد. این شیوه ای بسیار آسان است که به کاهش زمان بارگذاری صفحات شما کمک خواهد کرد و با اضافه کردن کد زیر به فایل htaccess فعال خواهد شد:

<ifModulemod_deflate.c>
<filesMatch “\.(css|js|x?html?|php|woff|ttf|png|jpg|gif)$”>
SetOutputFilter DEFLATE
<filesMatch />
<ifModule/>

همچنین می‌توانید از کد PHP زیر در ابتدای کد PHP یا HTML خود استفاده کنید:

<?php
    if (substr_count($_SERVER[‘HTTP_ACCEPT_ENCODING’], ‘gzip’))
        ob_start(“ob_gzhandler”);
    else
        ob_start();
?>


همچنین می‌توانید از پلاگین‌ها (مثلا پلاگین WP HTTP Compression برای وردپرس) استفاده کنید.

 

تغییر مسیرها (Redirect) را کاهش دهید

redirect
گاهی مواقع برای بیان کردن موقعیت جدید یک لینک، دنبال کردن کلیک‌ها، متصل کردن بخش‌های یک سایت به یکدیگر و یا رزرو کردن چندین دامنه با هم، نیاز به ریدایرکت و هدایت دوباره مرورگر از آدرسی به آدرس دیگر خواهید داشت. ریدایرکت‌ها، درخواست‌های HTTP را افزایش و در نتیجه مدت واکنش و بارگذاری سایت را کم می کنند. تنها در صورتی از ریدایرکت‌ها استفاده کنید که واقعا به آن‌ها نیاز دارید و تنها راه ممکن برای شماست.

نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • هرگز آدرس‌هایی که ریدایرکت می‌شوند را در صفحات خود استفاده نکنید. هر بار که مقصد آدرس تغییر پیدا می کند، مرورگر شما نیاز به تغییر و به روز رسانی آدرس خود دارد.
 • هرگز برای رسیدن به هدف مورد نظرتان، از بیش از یک ریدایرکت استفاده نکنید. به طور مثال اگر هدف شما c است و دو نقطه آغاز متفاوت وجود دارد، به نام a و b، این دو باید مستقیما به c برسند. نه اینکه a به b و بعد به c تغییر مسیر داده شود.
 • از دامنه‌هایی که از ریدایرکت استفاده می‌کنند اما محتوایی ندارند، خودداری کنید. گاهی مواقع دامنه‌های اضافی دیگری به یک سایت ختم می‌شوند تا از غلط‌های املایی کاربران در هنگام تایپ سو استفاده کنند.

 

تبلیغات

Advertisement

یکی دیگر از عوامل کاهش سرعت سایت تبلیغات هست ، اگر از تبلیغات در وب سایت خود استفاده می کنید ،

نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • از تعدادی مشخص از تبلیغات در صفحه خود استفاده کنید.
 • از تبلیغ های متنی یا تصاویری که به صورت چشمک زن هستند استفاده نکنید. که هم بارگذاری سایت سریعتر شود و هم نمای ظاهری سایت برای کاربران جذابتر باشد.


پرهیز از استفاده از ابزار های غیر ضروری

استفاده از این ابزارهای جالب مثل تاریخ ، ساعت ، فرم نظرسنجی و …خوبو سرگرم کننده به نظر می رسند ، اما همین ابزار ها می تواند سرعت بارگذاری صفحات وب شما را به میزان زیادی کاهش دهند.

اسلش گذاری

اگر در انتهای لینک مطالب یک اسلش (/) قرار دهید باعث می شود سرور با آن به عنوان یک PAGE برخورد کند و زمان بارگذاری و زمان پاسخگویی از سمت سرور را کمتر کند. به طور مثال لینکی که اسلش در انتهای آن وجود ندارد باعث می شود سرور بررسی کند که پسوند این صفحه چه چیزی است، اما اگر شما تنها یک اسلش بذارید این مرحله چک کردن پسوند صفحه دیگر نیازی نیست و سرور مستقیما صفحه را بارگذاری می کند.

 

بهینه سازی دیتابیس

backup-database

برای بهینه سازی پایگاه داده خود و برای افزایش سرعت بارگذاری صفحات وب خود باید به دو صورت دستی یا با استفاده از برنامه های که دیتابیس را بهینه سازی می کنند استفاده کنید.

 • کد‌هایتان را کاهش دهید

code-minified

حذف کامنتهای HTML، بخش‌های CDATA، فضاهای خالی و المنتهای خالی حجم صفحه شما و زمان واکنش شبکه را کاهش و سرعت بارگذاری سایت را افزایش خواهد داد.

 • می‌توانید از ابزار ساده‌ای مانند Will Peavyminifier استفاده کنید.
 • در صورت استفاده از وردپرس، از پلاگین Autoptimize استفاده کنید.
 • مراجعه به DNS را به حداقل برسانید.

DNS

مراجعه به DNS مدت زمان زیادی را برای پیدا کردن آدرس IP مناسب برای hostname به خودش اختصاص می‌دهد. مرورگر پیش از مراجعه به DNS، توان انجام هیچ کاری را ندارد. کاهش تعداد میزبان‌های منحصر به فرد، می‌تواند زمان پاسخگویی را کاهش دهد.

شما می توانید DNS Lookup برای یک فایل را با استفاده از ابزار Pingdom بدست بیاورید.

 • تصاویرتان را به هم متصل و Sprite کنید. یعنی اینکه تصاویری که در تمامی صفحات شما بارگذاری می‌شوند، فقط از یک تصویر مشترک بارگذاری شوند. این کار به کاهش مراجعات به DNS کمک خواهد کرد.

برای اینکار به سایت SpriteMe بروید.

 

CDN
یا Content Delivery Network همانطور که از اسم آن مشخص است CDN وظیفه رساندن و توزیع محتوا و اطلاعات شما به سرور بازدیدکننده سایت را بر عهده دارد. ولی در عمل وظیفه CDN این است که با استفاده از این سیستم سرعت ارسال اطلاعات به بازدیدکنندگان سایت افزایش پیدا کند و زمان بارگذاری صفحات را تا حد زیادی کاهش دهد.

CDN

تنها مشکل CDN آن است که معمولا رایگان نبوده و برای استفاده از آن باید هزینه پرداخت کنید. در حال حاضر هیچ شرکتی در ایران سرویس CDN را ارائه نمیدهد.

منبع کمکی : KikWeb

تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۷ آبان ۱۳۹۶
منبع :‌ سئورب
Advertising seorob.
14نظر برای

آموزش سئو ، اهمیت سرعت بارگذاری سایت در بهینه سازی سایت


 1. ممنون از آموزش های بسیار خوبتون زنده باشین

 2. مرسی به خاطر مطالب مفیدی که میزارید

 3. ممنون از سایت خوبتون

 4. بسیار عالی بود

 5. بسیار عالی بود

 6. بله عالی هستن

 7. عالی بود ممنون

 8. کلاس های آموزشی برگزار نمیکنید ؟ برای اطلاع از ساعت و قیمت هااز چه طریق پیگیری کنم؟

  • میلاد میلادی

   سلام.با شماره ۰۹۱۹۲۵۲۶۰۵۸ تماس بگیرید

 9. مطالب سایت عالیه.ممنون از شما

 10. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

 11. محتوا و مطالبی که به اشتراک میزارید بسیار آموزنده ست .. همیشه موفق و سربلند باشید

 12. با اجازه مدیریت سایت میخواهم یک وبسایت تعمیرات یخچال فریزر را در اینجا معرفی کنم

 13. بسیار عالی سپاس

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *