سئورب آموزش سئو آموزش سئو قسمت ۱۷ ، دو جاسوس سایت ، نقشه های سایت و روبات ها

آموزش سئو قسمت ۱۷ ، دو جاسوس سایت ، نقشه های سایت و روبات ها

آموزش سئو قسمت ۱۷ ، دو جاسوس سایت ، نقشه های سایت و روبات ها

نقشه‌های سایت. xml

موتورهای جستجو به‌صورت خودکار بر روی هر سایت ، یک فایل خاص  به نام فایل  نقشه‌های سایت.  Xml  را جستجو می‌کنند. داشتن  این فایل بر روی سایت، یک ضرورت درجهت ساده‌ سازی پیدا کردن صفحات سایت برای موتورهای جستجو است. نقشه‌های سایت، اساسا یک نقشه‌ی بسیار بزرگ برای تمام صفحات سایت است.  خوشبختانه، ساختن و بدست آوردن  این فایل بر روی سایت، فرآیند آسان تلقی می­شود.

بیشتر سیستم ‌های مدیریت محتوا دارای یک فایل نقشه‌های سایت هستند که به صورت خودکار ایجاد شده است. سیستم‌هایی مانند وردپرس، مگینتو، شاپی‌فای، نمونه‌هایی از این سیستم‌ها هستند. در صورتیکه سایت مورد نظر بر روی این سیستم‌ها ساخته نشده باشد، احتمالا باید با نصب یک افزونه‌، از ابزار رایگان ایجاد‌کننده‌ی نقشه‌های سایت [۳] XML استفاده کرد. این ابزار به صورت خودکار یک فایل نقشه‌های سایت.xml را ایجاد می­کند.

XML Sitemaps Generator

http://www.xml-sitemaps.com

پس از انجام این کاراز توسعه‌دهنده یا طراح وب بخواهید تا آن را در دایرکتوری اصلی سایت آپلود کند و یا در صورت  دسترسی به  FTP، خودتان این کار را انجام دهید. هنگامیکه که  این فایل آپلود شد، این فایل باید با آدرسی مانند مثال زیر، قابلیت دسترسی عمومی پیدا کند.

  http://www.شما سایت .com/sitemaps.xml

پس از انجام این کار، باید نقشه‌ی سایت مربوط به سایت خود را در حساب کاربری کنسول سرچ گوگل[۴] قرار دهید.

در صورتیکه در کنسول سرچ گوگل، حساب کاربری ندارید، می توانید مقاله‌ی نوشته‌شده‌ی گوگل را مطالعه کنید که  با ارائه­ ی یک دستورالعمل ساده‌ای نحوه ­ی تنظیم آن را برای توسعه‌دهندگان یا طراحان وب توضیح داده است.

به کنسول سرچ گوگل، یک سایت اضافه و آن را تایید کنید.

http://support.google.com/webmasters/bin/answer.py?hl=en&answer=34592

وارد حساب کاربری خود شده  و بر روی سایت خود کلیک کنید. زیر کلمه‌ی “[۵] site configuration” ، بر روی” sitemaps[6] ” کلیک کنید و در کادر متنی ، آدرس کامل سایت خود را وارد کنید.

 

روبات‌ها. txt

وجود  یک فایل روبات‌ها. txt، ضرورت دیگری برای هر سایت محسوب می‌شود. این فایل باید در مکانی مشابه با فایل نقشه‌های سایت.xml قرار گیرد. آدرس مربوط به این فایل نیز باید شبیه به آدرسی مانند زیر باشد:

 http://www.سایت‌شما.com/robots.txt

فایل روبات‌ها. txt،  فایل ساده‌ای است که با وجود آن می‌توانید قسمتهایی از سایت را که نمی‌خواهید گوگل آنها را در فهرست نتایج موتور جستجو قرار دهد، مشخص نمایید.

هیچ افزایش واقعی درمورد در اختیار داشتن فایل روبات‌ها. txt، بر روی سایت وجود ندارد. بررسی اطمینان  از عدم وجود  فایل روبات‌ها. txt در مورد قسمت هایی که می‌خواهید موتورهای جستجو آن‌ها را پیدا کنند، امری ضروری است.

فایل روبات‌ها. txt، تنها  یک سند متنی ساده است، که  محتوای آن  باید چیزی شبیه زیر باشد:

# robots.txt good example

# robots.txt مثال خوب

عامل کاربری:*

عدم پذیرش:/ ادمین

عامل کاربری:*

عدم پذیرش: / کاربران[۷]

در صورت تمایل برای  اعلام عدم جستجوی سایت  به موتورهای جستجو باید سند متنی این روبات مانند مثال بعدی باشد، اگر نمی خواهید کل سایت مسدود شود، باید مطمئن شویدکه این سند متنی شبیه مثال زیر نباشد. این کار همیشه‌، ایده‌‌ای خوب برای بررسی مضاعف است و درواقع تنها به منظور اطمینان از  اینکه سایت به این صورت تنظیم نشده، انجام می­شود.

# robots.txt – blocking the entire site

# robots.txt – مسدود کردن کل سایت

عامل کاربری:*

عدم پذیرش:/

خط مورب بعدی در این مثال، به موتورهای جستجو اعلام می‌کند، نرم‌افزارهای آنها نباید دایرکتوری اصلی را ببینند.

به منظور ایجاد فایل روبات‌ها. txt، در صورت استفاده از سیستم عامل ویندوز، با استفاده از ( Notepad ) و در صورت استفاده از سیستم‌‌عامل مکینتاش  با استفاده از تکست ادیت ( textedit)، به سادگی یک سند متنی آشکار[۸] بسازید. مطمئن شوید که این فایل به  عنوان  یک سند متنی آشکار ذخیره شده است و از” روبات‌ها.txt مثال خوب” ، به عنوان یک شاخص وضعیت ظاهری آن استفاده کنید. نسبت به فهرست کردن دایرکتوری مانند پرونده‌های داخلی کارکنان، قسمت های مربوط به ادمین و قسمت‌های بک- اِند[۹] ِCMS ، و غیره که نمی‌خواهید موتورجستجو آن را ببینید، با احتیاط عمل کنید.

اگر هیچ قسمتی برای مسدود کردن وجود ندارد، می‌توانید تماما از فایل روبات‌ها.txt جهش کنید، اما مانند مثال فوق، عدم وجود قسمتهای مهم و مسدود شده سایت را مجددا بررسی کنید.

[۱] sitemaps.xml

[۲] robots.txt

[۳] XML Sitemaps Generator

[۴] Google Search Console

پیکره‌بندی سایت [۵]

نقشه‌های سایت [۶]

[۷] logs

[۸] plain text documentسند متنی رمزنگاری نشده :

[۹] back-end

تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۷ آبان ۱۳۹۶
منبع :‌ سئورب
حامی این نوشته

پرفروش ترین کتاب آمازون در حوزه ی سئو کتاب سئو۲۰۱۷، یادگیری بهینه سازی موتورهای جستجو با استفاده استراتژی های بازاریابی هوشمند.
نویسنده : آدام کلارک مترجم : الهام سادات یاسینی انتشارات ناقوس

Advertising seorob.

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *