سئورب آموزش سئو آموزش سئو قسمت ۲۰ ، نمره خوانایی سایت

آموزش سئو قسمت ۲۰ ، نمره خوانایی سایت

آموزش سئو قسمت ۲۰ ، نمره خوانایی سایت

خوانایی یکی از قویترین عوامل رتبه‌بندی در زیر رادار است که همانند نادیده گرفتن یک فرصت طلایی با وجود اطلاع از آن، در چک­ لیست بهینه‌سازی بسیاری از متخصصین سئو نادیده گرفته می­شود.

گوگل  صراحتاً  خوانایی را  به عنوان یکی از  موضوعات مورد توجه و مهم برای وب­مستران مطرح می­کند. مت کاتز[۱] به عنوان پادشاه اسپم سئو در شرکت گوگل، این موضوع را بیان کرده که محتوای دارای غلط املایی و جسجوی ضعیف، در رتبه‌بندی ضعیفی قرار می­گیرد و توجه باید بر وضوح و شفافیت  باشد. چنانکه خوانایی تنها  به معنای پرهیز از غلط­ های املایی نیست و محتوا باید با بهره ­گیری از ساد‌ه ترین زبان و ساختار جمله ‌بندی برای وسیع­ ترین دامنه­ ی ممکن از خوانندگان  قابل خواندن باشد.

نمایش همبستگی قوی بین سایت های دارای رتبه‌بندی بالا و سادگی در خواندن محتوا در  گزارش عوامل رتبه‌بندی معیارهای جستجوی[۲] گوگل  باعث مطرح شدن خوانایی فلسچ[۳] شد. گزارش رتبه‌بندی‌های معیارهای جستجو نشان داد، متوسط نمره ­ی خوانایی فلسچ سایت‌هایی که در ۱۰ رتبه‌ی نخست قرار دارند، ۷۶ است،  بدین معنا که دانش آموزان ۱۳-۱۵ سال به بالا می‌توانند محتوای این سایت ها را به سادگی بخوانند. 

نگرانی گوگل نسبت به موضوع خوانایی کاملا منطقی است. به طوریکه گوگل با تشویق نتایج جستجو نسبت به ارائه­ ی خوانایی بیشتر برای دامنه ­ی وسیع­ تری از بازدیدکنندگان، درآمدهای تبلیغاتی این سایت­ها را افزایش می‌دهد. در صورت تشویق گوگل برای ایجاد نتایج پیچیده که تنها برای  جمعیت محدودی از افراد  با تحصیلات دانشگاهی جذابیت دارد، جذابیت عمومی گوگل و سهم بازار آن کاهش می­یابد.

 همچنین می‌توانید با ایجاد محتوای قابل خواندن برای دامنه ­ی وسیعی از بازدیدکنندگان و افزایش تعهد آنها،  سئو داخلی سایت را ارتقا دهید. با استفاده از آزمون خوانایی فلسچ،  محتوای سایت را بررسی کنید. این نرم‌افزار کاربرد لغات و جمله‌های محتوا را بررسی و با توجه به خوانایی محتوا، نمره ه­ایی را به آن اختصاص می‌دهد. نمره‌های بین ۹۰-۱۰۰ به معنای سادگی در فهم محتوا برای یک دانش آموز ۱۱ ساله، نمره‌ی ۶۰-۷۰ به معنای سادگی در فهم دانش آموزان ۱۳-۱۵ ساله، و ۰-۳۰ به معنای بهترین ادراک از متن توسط فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است. می‌توانید با هدف نمره­ی خوانایی بین ۶۰-۱۰۰، از این  ابزار رایگان استفاده کنید. برای بهبود این نمره، بهتر است محتوای مورد نظر را با هدف کاهش تعداد کلمات هر جمله و استفاده از کلمات با تعداد سیلاب­ های کمتر، ویرایش نمایید.

نمره‌ی خوانایی

https://readability-score.com

[۱] Matt Cutts

[۲] Searchmetrics

[۳] Flesch

تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۷ آبان ۱۳۹۶
منبع :‌ سئورب
حامی این نوشته

پرفروش ترین کتاب آمازون در حوزه ی سئو کتاب سئو۲۰۱۷، یادگیری بهینه سازی موتورهای جستجو با استفاده استراتژی های بازاریابی هوشمند.
نویسنده : آدام کلارک مترجم : الهام سادات یاسینی انتشارات ناقوس

Advertising seorob.
یک نظر برای 1

آموزش سئو قسمت ۲۰ ، نمره خوانایی سایت


  1. Excellent, what a web site it is! This website provides useful information to us, keep
    it up.

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *