سئورب مقالات معتبر خزنده موتور جستجو ( Crawler ) چیست ؟
خزنده موتور جستجو ( Crawler ) چیست ؟

سلام خدمت کاربران محترم سایت seorob, در این بخش از مقالات قصد داریم شما را با خزنده موتور جستجو  یا Crawler  موتور جستجوی گوگل آشنا کنیم, با ما همراه باشید.

خزنده نوعی نرم افزار است که به عنوان یک فرمانده برای عنکبوت یا Spider عمل می کند. خزنده مشخص می کند که عنکبوت کدام صفحات را مورد بازدید قرار دهد. در واقع خزنده تصمیم می گیرد که کدام یک از پیوندهای صفحه ای که عنکبوت در حال حاضر در آن قرار دارد دنبال شود که ممکن است همه و یا بعضی از آن ها را دنبال نماید و یا هیچ کدام را دنبال نکند.

عنکبوت Spider  چیست؟

عنکبوت ( Spider ) چیست؟

عنکبوت یا Spider مهره ای است که از تار های خود برای شکار استفاده می کند . تار عنکبوت به شکار طعمه و آویزان شدن وی کمک می کند . خزندگان هم در عین سکون ، برای شکار طعمه های خود با موقعیت یابی و سنجش ، به سرعت طعمه های خود را شکار می کنند. برنامه ی خزنده موتور جستجو  نیز همین کار را انجام می دهد. این برنامه مثل خزنده ای از کد های خود برای یافتن داده های به روز رسانی شده و یا تازه به دام افتاده استفاده می کند و آن ها را در اختیار موتور های جست و جو قرار می دهد .

موتور های جست و جو عبارتند از :

  • Google
  • Yahoo
  • Bing
  • Altavista
  • Altheweb
  • Askjeeves
  • و …

 

موتور های جست

خزنده موتور جستجو

موتور های جست و جو از خزنده ها برای پیدا کردن صفحات مرتبط با نتایج جست و جو استفاده می کنند.عنکبوت جست و جو گر Spider  و خزنده Crawler هر دو کار خزش و کاوش در صفحات وب را انجام می دهند ؛ با این تفاوت که خزنده مانند رهبر ، به عنکبوت دستور می دهد که کدام صفحات دنبال و کدامیک اصلا دنبال نشوند.

هدف فرآیند خزش ، جمع آوری مفید ترین ، مرتبط ترین صفحات با سرعت بالا و به صورت بهینه است. هر خزنده موتور جست و جو براساس الگوریتم خود، سایت ها را در اولویت قرار می دهد . خزنده سایت ها را مورد بازبینی و کاوش قرار داده و آن ها را رتبه بندی می نمایند .خزنده های موتور های جست جو به دنبال سایت هایی می گردند که کلمه کلیدی مورد جستجوی کاربران بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است . به عبارت ساده تر داشتن یک خزنده ی قوی یعنی داشتن یک موتور جستجوی قوی.

اگر شما مدیریت یک وب سایت را بر عهده دارید میتوانید میزان دسترسی موتورهای جستجوگر به صفحات وب سایت را تنظیم کنید و همچنین می توانید اجازه دسترسی به بعضی از صفحات را به موتورهای جستجوگر ندهید. هنر یک بهینه سازی محتوا در شناسایی کلمات و عوامل کلیدی مورد نظر خزنده های جست و جو گر می باشد .به طوری که از خزنده ها برای  بهینه سازی و افزایش رتبه سایت خود استفاده برد.

تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۰ مهر ۱۳۹۶
منبع :‌ سئورب
Advertising seorob.

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *